“Skiing is a dance and the mountain always leads.”

Před týdnem jsem dostal na hodině rétoriky za úkol popsat myšlenku, která mě zaujala, či podle které se řídím. Já jsem si vybral své oblíbené motto “Skiing is a dance and the mountain always leads.” neboli “Lyžování je tanec, ve kterém je dámou samotná hora.” (jak jsem to já osobně přeložil) a rád bych vám alespoň takto ukázal, proč je to myšlenka, která má v mém životě obrovský význam.

Jak už myšlenka napovídá, jedná se hlavně o vztah ke sportu, který já osobně nadevše zbožňuji. Je to nádherná věta, která naprosto odpovídá tomu, co se odehrává na samotné hoře, když jí sjíždíte, nebo se na to právě připravujete. Ten pocit, který se vámi prožene, když přemýšlíte, kudy a jakým stylem sjedete čerstvě napadaný prašan na hoře, která vám určuje cíl cesty, je prostě k nezaplacení.

Tancem je tedy myšlen samotný sjezd a druhá část věty – ve kterém je dámou samotná hora – se dá vyložit mnoha způsoby. Dle mého názoru mluví o tom, že se musíte před každým sjezdem přizpůsobit hoře, výšce sněhu, sjezdovkám či počasí. Hora je ve chvílích lyžování prostě na prvním místě a nemůžete udělat nic, aby tomu bylo jinak.
A proč taky? O tom hory jsou, aby se objevovali, aby se zkoušelo něco nového, neokoukaného – lyžování je od toho, aby každý objevoval styl, který mu vyhovuje a rozhodně to není tak, že má každý jezdit, jak mu někdo řekne. Styl mějte vždycky svůj – ať už na lyžích, tak v životě a to je mimochodem také krása této myšlenky – může totiž znamenat i něco úplně jiného, může to být přístup k životu, ke škole nebo k něčemu úplně jinému – nám blízkému.
Někdo tedy může říct, že se dá tato myšlenka vyložit jako život, který řídíte vy, nebo jako nádech a výdech, když tady zrovna teďka mluvím.

Nevím, kdo tuto myšlenku řekl či napsal, ale říká se o ní, že je stará jako samotné lyžování a já tomu věřím. Důvody, proč to někdo řekl či napsal jsem už nastínil, ale s největší pravděpodobností bylo důvodem to hlavní, co lyžování je – tanec, pro který stojí za to tančit dál.

Dlouho jsem přemýšlel, jakým způsobem se toto tvrzení dá vyložit nesprávně či tak, aby jej někdo kritizoval, ale nedospěl jsem k žádnému závěru. Možná je to taky tím, že si v tom každý najde kousek sám sebe, nehledě na to, jestli lyžuje, snowboarduje, či tuto činnost vůbec neprovozuje. Každý se nad tím tedy musí zamyslet sám a každý bude mít také jinou odpověď. Doufám však, že nikdy tato odpověď nebude negativní a doufám, že bude nadále tato myšlenka k lyžování patřit dál a pevně se ho držet.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *